Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Akcesoria sportowe, które uatrakcyjnią domową gimnastykę

2020-01-13

W zasadzie każdy rodzaj umiarkowanej aktywności fizycznej wywiera pozytywny wpływ na stan naszego organizmu. Ćwicząc, wzmacniamy mięśnie, poprawiamy ruchomość stawów, pracujemy nad wytrzymałością, walczymy z nadwagą i dbamy o proporcjonalną, atrakcyjną sylwetkę. Co warte podkreślenia, ćwiczyć możemy nie tylko w przystosowanych do tego celu siłowniach czy salach gimnastycznych, ale także w domu lub na świeżym powietrzu.

Ćwiczenia bez sprzętu dla początkujących

Jeśli chcesz się odrobinę poruszać, nie musisz od razu inwestować w drogi sprzęt sportowy. Na początku wystarczą zwykłe ćwiczenia ogólnorozwojowe, dzięki którym rozruszasz ciało i wzmocnisz zaniedbaną kondycję fizyczną. Jeśli chcesz trenować w domu, możesz wykonywać przysiady, pajacyki, różne warianty pompek, planki, spięcia na plecy, brzuszki czy ćwiczenia typu bieg bokserski (szybki, kilkudziesięciosekundowy bieg w miejscu z jednoczesnymi wymachami ramion do przodu). Oczywiście możesz posiłkować się również gotowymi planami treningowymi. Wystarczy zajrzeć do sieci i znaleźć kilkunastominutowy trening fitness, który można powtórzyć w wolnej chwili, w domu. Jeśli chętniej ćwiczysz na świeżym powietrzu, znakomitym pomysłem na początek mogą być szybkie marsze typu Nordic Walking (potrzebujesz do nich kijków), długie spacery lub jogging.

Urozmaicenie podstawowych treningów ogólnorozwojowych

Choć podstawowe ćwiczenia fizyczne mogą być bardzo efektywne, zwłaszcza jeśli wykonujesz je regularnie, przez dłuższy czas, to jednak ich powtarzalność może zniechęcać do kontynuowania treningów. By zwiększyć atrakcyjność i różnorodność domowych ćwiczeń, możesz sięgnąć po drobne akcesoria sportowe, takie jak hula hopy. Ćwiczenia z popularnymi obręczami to częsty wybór pań, którym w szczególny sposób zależy na wypracowaniu smukłej sylwetki i wyszczupleniu talii. Obręcze, zwłaszcza te z masującymi, twardymi wypustkami, pomagają w redukcji tkanki tłuszczowej z okolic brzucha i pośladków, uczą koordynacji i wzmacniają ogólną kondycję organizmu. Innym przykładem taniego i zajmującego niewiele miejsca sprzętu sportowego, z jakiego warto korzystać podczas ćwiczeń w domu lub na świeżym powietrzu, są zwijane drabinki treningowe. To podstawowe wyposażenie niemal wszystkich szkółek piłkarskich sprawdzi się podczas rozgrzewek i treningów sprawnościowych. Przy pomocy drabinek możesz ćwiczyć szybkość, zwinność i koordynację ruchową. Jeśli zależy Ci nie tyle na poprawie kondycji, ile na wypracowaniu nieco większej siły mięśni, wartym polecenia sprzętem treningowym będą piłki lekarskie. Wystarczy zamówić piłkę o wadze dopasowanej do swoich aktualnych możliwości i zacząć z nią ćwiczyć. Piłka umożliwia wykonywanie szeregu ćwiczeń angażujących do pracy wiele grup mięśniowych, dzięki czemu ciało rozwija się w proporcjonalny, zdrowy sposób.

Trening specjalistyczne

Jeśli podstawowe ćwiczenia są dla Ciebie niewystarczające lub chcesz się skupić na osiągnięciu konkretnego celu, zwiększeniu siły lub poprawie wytrzymałości, możesz sięgnąć po bardziej zaawansowane urządzenia treningowe. Dla osób starających się wypracować większą masę mięśniową niezbędnym akcesorium treningowym będą różnego rodzaju obciążenia, przede wszystkim sztangi i hantle. Jeżeli pracujesz nad kondycją, chcesz schudnąć lub wyrzeźbić sylwetkę, dobrym uzupełnieniem dla podstawowych, ogólnorozwojowych ćwiczeń fizycznych i prostych sprzętów treningowych będą takie urządzenia jak steppery, rowerki stacjonarne, wioślarze czy orbitreki. Warto podkreślić, że satysfakcjonujące efekty można osiągnąć również bez tego typu sprzętu. Wystarczy ćwiczyć regularnie, z odpowiednio dużą intensywnością, jednocześnie pamiętając o trzymaniu się odpowiednio zbilansowanej diety.

Domowa gimnastyka to doskonały sposób, by zacząć się ruszać i zadbać o stan swojego zdrowia. Jeśli podstawowe ćwiczenia fizyczne zaczną Cię nudzić, a podpatrzone w sieci treningi fitness będą dla Ciebie zbyt intensywne, możesz sięgnąć po drobne akcesoria sportowe, dzięki którym codzienne treningi staną się ciekawsze i nieco efektywniejsze.

pixel