Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rodzaje butów piłkarskich - jakie są i czym się różnią?

2019-06-07

 

 

 

Na rynku obuwia piłkarskiego znajdziesz setki modeli butów oferowanych przez wielu różnych producentów (bardziej i mniej znanych). Jak nie zagubić się w tak dużym gąszczu ofert? Na co zwrócić uwagę wybierając nowe buty piłkarskie? Czy liczy się jedynie jakość ich wykonania, a może ważne jest coś zupełnie innego?

Kupując nowe obuwie sportowe, oczywiście warto przyjrzeć się z bliska jakości jego wykonania, oferowanej przez nie wygodzie użytkowej czy stylowi wykończenia. W przypadku butów piłkarskich kluczowe znaczenie będzie miał jednak przede wszystkim rodzaj podeszwy, w jaki je wyposażono. W sprzedaży znajdziesz trzy podstawowe kategorie piłkarskiego obuwia sportowego. Są to korki piłkarskie do gry na murawach naturalnych, turfy do gry na sztucznej trawie oraz halówki do gry w hali.

Kiedy sięgnąć po korki piłkarskie?

To klasyczna wersja butów zaprojektowanych z myślą o grze w piłkę nożną. Na współczesnym rynku obuwia sportowego znajdziemy dwie podstawowe wersje korków piłkarskich. Są to tzw. wkręty, czyli buty wyposażone w metalowe kołki wkręcane do podeszwy buta. Takie buty piłkarskie będą idealnym wyborem na grząskie i śliskie boiska, oferując najwyższy poziom przyczepności na nierównych, naturalnych murawach piłkarskich. Drugim rodzajem korków są szybko zyskujące na popularności lanki, które są znacznie lżejsze od wkrętów. W tego typu butach miejsce stalowych wkrętów zajmują gumowe, twarde korki na stałe związane z podeszwą buta. W lankach zwykle gra się na krótko przystrzyżonych i dość suchych murawach naturalnych, ewentualnie na dobrze utrzymanych boiskach ze sztuczną trawą.

Korki lanki Nike Vapor Elite FG AO3126-170 - profes.

Co wyróżnia turfy?

Profesjonalne obuwie sportowe przeznaczone do gry w piłkę nożną na sztucznej trawie, czyli turfy, zamiast klasycznych korków wyposażone jest w mnóstwo drobnych gumowych wypustek, które ułożono równomiernie na całej powierzchni podeszwy buta. Zastosowanie tego typu rozwiązania wpływa na zwiększenie komfortu gry na dość twardych i tępych murawach syntetycznych. Ciężar ciała piłkarza równomiernie rozkłada się na całą powierzchnię stopy, dzięki czemu palce nóg i staw skokowy są obciążone w mniejszym stopniu. Drobniejsze wypustki gwarantują lepszą przyczepność na niezwykle równych, ale dość tępych nawierzchniach, co sprzyja poprawie jakości gry. Piłkarz jest w mniejszym stopniu narażony na upadki, może biegać szybciej i celniej strzelać. Turfy sprawdzą się również podczas gry na śniegu, a także na innych rodzajach twardych boisk piłkarskich.

Buty Nike TiempoX Legend Academy TF AH7243-077

Kiedy inwestować w halówki?

To dość specyficzna odmiana obuwia piłkarskiego dedykowana piłce halowej (futsal), charakteryzująca się zupełnym brakiem korków. Halówki mają płaskie podeszwy wykończone delikatnym bieżnikiem, co gwarantuje doskonałą przyczepność na równych i twardych nawierzchniach, takich jak drewniany parkiet lub gimnastyczne wykładziny syntetyczne. Buty piłkarskie tego typu najczęściej charakteryzują się solidną konstrukcją. Zwykle wyposażone są w tzw. podeszwę zewnętrzną, która chroni cholewkę przed szybkim uszkodzeniem (przetarciem) oraz specjalne wzmocnienia okolic palców i pięty, co przekłada się na wyższy poziom ochrony stopy i większą odporność butów na uszkodzenia mechaniczne.

Buty Nike Mercurial Vapor Academy IC AJ3101-801 JR

Jeśli przymierzasz się do zakupu nowych butów piłkarskich, najpierw zastanów się, na jakim rodzaju boiska będziesz grał najczęściej. Jeżeli będzie to Orlik ze sztuczną nawierzchnią, zamów lanki lub turfy. Jeśli będzie to standardowe boisko z murawą naturalną, zamów klasyczne korki z metalowymi wkrętami, ewentualnie solidne lanki. Jeśli natomiast grasz w futsal, wybierz profesjonalne halówki z płaską podeszwą.

pixel