Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wybrać odpowiednie rękawice bramkarskie?

2019-08-19

Zadbaj o większą skuteczność interwencji bramkarskich, inwestując w porządne rękawice wykonane z wysokiej klasy materiałów o dużej trwałości. Oczywiście nawet najlepszej jakości sprzęt nie zastąpi regularnych treningów piłkarskich i indywidualnych umiejętności każdego gracza, ale odpowiednio dobrane rękawice bramkarskie mogą pomóc w poprawie indywidualnych statystyk każdego bramkarza.

Rękawice we właściwym rozmiarze

Kluczem do znalezienia sprzętu gwarantującego najwyższy komfort i skuteczność gry, jest wybór jego odpowiedniego rozmiaru. W teorii numeracja rękawic jest zunifikowana, ale dla uzyskania pewności, że kupujemy sprzęt we właściwym rozmiarze, zawsze warto sprawdzić tabelę z rozmiarami konkretnego producenta. Najczęściej spotykamy się z numeracją od 3 do 12 – im wyższy rozmiar, tym większe rękawice bramkarskie. Część producentów zaleca dopasowanie rozmiaru poprzez zmierzenie długości dłoni, od czubka środkowego palca do nasady dłoni. Tak mierzy się m.in. rękawice bramkarskie Select. Inni producenci rękawic ich rozmiar określają jako pochodną obwodu dłoni na kostkach i długości palca środkowego, jeszcze inni sugerują mierzenie wyłącznie szerokości dłoni, a nie jej obwodu. Przed zakupem konkretnego modelu, warto zatem zapoznać się bliżej ze sposobem pomiaru sugerowanym przez konkretnego producenta, tak by kupić rękawice w optymalnie dopasowanym rozmiarze.

Krój również ma znaczenie

Oczywiście właściwie dobrany rozmiar rękawic to podstawa, ale nie można zapominać również o innych elementach, które wpływają na ich dobre dopasowanie do dłoni. Na rynku znajdziemy trzy podstawowe kroje rękawic bramkarskich. Mamy rękawice o kroju płaskim, z widocznym szyciem na bocznym panelu rękawicy, charakteryzujące się dużą wytrzymałością, idealne na trening, dla graczy początkujących i amatorów. Doskonałym przykładem takiego sprzętu są tanie, juniorskie rękawice bramkarskie Adidas. Mamy również rękawice o kroju ze szwami wewnętrznymi. Takie rękawice zapewniają lepsze czucie piłki, ale są mniej trwałe, bardziej podatne na uszkodzenia To produkty dedykowane zawodowym bramkarzom. W sprzedaży znajdziemy również coraz popularniejsze rękawice o kroju Rollfinger – charakterystyczne obszycie palca dookoła pianką.

Jaka pianka?

Tym, co decyduje o komforcie gry i skuteczności interwencji bramkarskich, jest również rodzaj pianki użytej do wykończenia wewnętrznej części rękawic. Najtańsze rękawice bramkarskie najczęściej wyposażone są w pianki typu soft. Taki sprzęt sprawdzi się w grze rekreacyjnej i zastosowaniach treningowych. W droższych modelach spotykamy się z piankami supersoft, z domieszką lateksu i piankami lateksowymi, które stosuje się w rękawicach meczowych, również podczas gry w deszczu, na mokrej murawie. Przykładem takiego sprzętu mogą być oryginalne rękawice Football Masters Training Fluo Aqua Mixcut, idealne na boiska z murawą naturalną, na deszcz.

Jaka marka rękawic?

Co prawda zakup markowego sprzętu to zawsze większa gwarancja dobrej jakości jego wykonania, ale nie warto sugerować się jedynie nazwą producenta. Najważniejsze jest dopasowanie rękawic, bo to w największym stopniu decyduje o komforcie i jakości gry. Poza tym warto pamiętać, że praktycznie wszyscy producenci sprzętu piłkarskiego mają w swojej ofercie rękawice bramkarskie, a ich ceny w znaczący sposób się od siebie nie różnią. Możesz zatem zdecydować się na oryginalne, juniorskie rękawice bramkarskie Nike i w podobnej cenie kupić równie dobre rękawice Uhlsport. Ostateczny wybór to zawsze kwestia własnych upodobań, indywidualnych preferencji i doświadczeń.

pixel