Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym różnią się łyżwy figurowe od hokejowych? Jak wybrać odpowiednie łyżwy dla siebie?

2020-01-10

W okresie zimowym wiele czasu spędzamy w domu, lecz poszukując aktywności, warto wybrać się na lodowisko. Jazda na łyżwach to dyscyplina, która sprawia dużo przyjemności, a przy okazji niesie ze sobą wiele korzyści dla organizmu. Doskonale oddziałuje choćby na zmysł równowagi, a ćwiczenia na lodzie angażują do pracy różne partie ciała, pozwalając wzmocnić i wymodelować choćby mięśnie nóg czy brzucha. Osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z tym sportem, często zastanawiają się jednak jakie łyżwy wybrać. Najpopularniejsze są modele nazywane hokejówkami i figurówkami. Czym się od siebie różnią i które będą najlepszym wyborem?

Po jakie łyżwy powinny sięgnąć osoby początkujące?

Jazda na łyżwach to jedna z najpopularniejszych dyscyplin, jeśli chodzi o sporty zimowe. Wynika to z faktu, że jest to aktywność, którą może opanować praktycznie każda osoba. Co ważne naukę takiej jazdy można zacząć spokojnie także już w dorosłym wieku, więc na lodzie można spotkać nie tylko dzieci, ale i starsze osoby, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w tym sporcie. Dodatkowo, jedynym koniecznym sprzętem do uprawiania łyżwiarstwa są łyżwy, natomiast na początku warto wiedzieć jaki model będzie najlepszy. Dla osób rozpoczynających przygodę z jazdą na lodzie, polecane są łyżwy hokejowe, ponieważ ich budowa sprawia, iż będą one bezpieczniejsze dla niedoświadczonych osób. Są one skonstruowane tak, żeby gwarantować większą stabilność. Większość takich łyżew kończy się tuż ponad kostką, delikatnie ją usztywniając i chroniąc przed skręceniami. Hokejówki posiadają też przeważnie specjalne wzmocnienie na pięcie, co ma na celu ochronę ścięgna Achillesa. Zwiększoną stabilność zawdzięczają temu, że są krótsze i węższe niż łyżwy figurowe. Dla początkujących oznacza to większą kontrolę nad stawianymi krokami. Sama płoza jest natomiast płaska i pozwala na szerokie obieranie zakrętów, co przyda się niedoświadczonym osobom, które nie mają jeszcze wprawy w omijaniu innych osób na lodowisku. Budowa buta oraz płozy w hokejówkach sprzyja także łatwiejszemu hamowaniu. Będą to zatem lepsze łyżwy także dla osób, które opanowują dopiero sztukę zatrzymywania się i ograniczania prędkości jazdy.

Co jeszcze odróżnia modele hokejowe od figurowych?

Warto zaznaczyć, że łyżwy figurowe są znacznie cięższe od tych hokejowych. Wiąże się to z tym, że wykonuje się je zwykle z bardzo grubej skóry i są także nieco wyższe niż hokejówki, co zapewnia większą stabilizację kostce, kluczową przy ewentualnych upadkach. Oprócz tego większa jest także waga samej płozy, która jest też zakończona charakterystycznymi ząbkami, które zwiększają zwrotność, co pozwala na wprowadzanie do jazdy elementów choreograficznych. Ważną różnicą jest to, iż w przypadku łyżew hokejowych można odpychać się na boki, zatem ich wykorzystywanie bardzo przypomina jazdę na rolkach. W kontekście modeli figurowych konieczne jest odpychanie się do tyłu. To znacznie trudniejszy element, w związku z czym takie łyżwy zaleca się raczej osobom z pewnym doświadczeniem, które wkraczają na bardziej zaawansowany poziom jazdy. Wersje figurowe przeważnie wykonane są ze skóry i są to modele wiązane. W przypadku hokejówek dostępne są także warianty plastikowe oraz zapinane na klamry, które będą łatwiejsze względem zakładania, lecz mniej oddychające niż modele skórzane.

Dla kogo idealne będą łyżwy figurowe?

Modele hokejowe sprawdzają się do nauki, a także późniejszej jazdy, jeżeli bazuje się tylko na podstawowych ruchach. Warianty figurowe są z kolei doskonałe dla osób, które świetnie znają już podstawy, ale chcą wzbogacić jazdę o dodatkowe ćwiczenia. Są to głównie akrobacje, takie jak podskoki, piruety czy spirale. Do ich wykonywania potrzebna jest płoza, która znajduje się w łyżwach figurowych, posiadająca specjalne ząbki. Poza samymi układami, umożliwiają one także szybką jazdę, lecz wymagają specjalnej techniki jazdy i trudniej się w nich hamuje. Z tego względu trudno będzie opanować jazdę na takich łyżwach w krótkim czasie lub jeżeli nigdy nie miało się styczności z lodowiskiem. Z tego względu najlepiej zaczynać od hokejówek, natomiast po figurówki sięgnąć jeżeli umie się już dobrze jeździć na łyżwach i chce się rozpocząć bardziej zaawansowane ćwiczenia.

Polecane

pixel