Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie wyposażenie będzie potrzebne do gry w tenisa stołowego?

2019-05-20

Tenis stołowy potocznie nazywany ping-pongiem to jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportowych na świecie. Dzięki nieskomplikowanym zasadom gry, powszechnej dostępności niedrogiego sprzętu i łatwości znalezienia miejsca, w którym można grać w ping-ponga, jest to sport uprawiany powszechnie, przede wszystkim rekreacyjnie i amatorsko. Jeśli chcesz zacząć grać w ping-ponga, wystarczy skompletować podstawowy zestaw sprzętu wartości maksymalnie kilkuset złotych, wliczając w to obuwie i odzież.

Rakietka tenisowa, czyli podstawa wyposażenia tenisisty stołowego

Dzięki dużej popularności ping-ponga znalezienie miejsca do gry nie powinno sprawić nikomu większego problemu. Stoły do ping-ponga dostępne są w większości dużych siłowni i sal gimnastycznych. Tego typu sprzęt coraz częściej obecny jest również w przestrzeni publicznej, w siłowniach pod chmurką, na placach zabawa i osiedlowych terenach o funkcji rekreacyjno-sportowej. By zacząć grać, potrzeba będzie Ci zatem jedynie rakietka do tenisa stołowego, piłeczka i partner do gry. W sprzedaży znajdziesz wiele wersji rakietek tenisowych. Jako początkujący gracz nie musisz sięgać po drogi sprzęt dla profesjonalistów. Mimo wszystko warto skusić się na zakup markowej rakietki do gry amatorskiej, tym bardziej że jest to sprzęt stosunkowo tani. Rakietka Donic (obecnie Donic-Schildkrot – największy europejski producent sprzętu tenisowego dla amatorów) czy rakietka Butterfly (japoński producent sprzętu dla tenisistów stołowych) do gry rekreacyjnej to koszt rzędu kilkudziesięciu złotych. Wybierając taki sprzęt, masz pewność dobrej jakości jego wykonania. Wiesz, że rakietka nie rozpadnie się po kilku grach i umożliwi dynamiczną grę łącznie z opcją delikatnego podkręcania piłeczki.

Jak wybrać odpowiednią rakietkę do tenisa stołowego?

Każda markowa rakietka do tenisa stołowego jest opisana przez trzy podstawowe parametry techniczne: szybkość, kontrolę i rotację. Rakietki z wysokim parametrem szybkości to doskonały wybór dla osób preferujących grę ofensywną. Przykładem takiego sprzętu mogą być rakietki z serii Atemi 1000. Jest to dobrej jakości sprzęt dedykowany graczom na różnych poziomach zaawansowania technicznego, którzy preferują grę ofensywną z możliwością utrzymania dość wysokiego poziomu kontroli nad piłką. Inną odmianą rakietek dla graczy ofensywnych mogą być rakietki z serii Atemi 2000 oraz niezwykle lekkie, a przy tym bardzo wytrzymałe karbonowo-balsowe rakietki z serii Atemi 5000 (dla półprofesjonalistów). Jeśli jesteś osobą początkującą, oczywiście możesz sięgnąć po tańsze wersje rakietek o bardziej zbalansowanych parametrach technicznych. Jeśli już coś potrafisz i preferujesz grę defensywną, szukaj rakietki do tenisa stołowego z wysokim parametrem kontroli nad piłką. Tego typu sprzęt wpłynie na poprawę celności zagrań, dzięki czemu łatwiej poradzisz sobie z agresywnymi graczami, którzy chętnie i często atakują.

Dodatkowe akcesoria dla pingpongisty

Warto pamiętać, że rakietka do tenisa stołowego to nie wszystko, czego potrzebuje początkujący tenisista. Do gry potrzebować będziesz również piłeczek pingpongowych, odpowiednich butów i luźnego stroju sportowego. Teoretycznie możesz grać w każdych butach, w praktyce jednak najlepsze będą buty tenisowe, ewentualnie inne buty sportowe z gładką podeszwą, zwłaszcza jeśli grasz w pomieszczeniach zamkniętych. Jako strój sportowy może posłużyć Ci dowolna odzież treningowa. Ważne jedynie, by taka odzież nie krępowała ruchów i nie powodowała nadmiernego pocenia się podczas wzmożonego wysiłku fizycznego. Dodatkowe akcesoria, które mogą przydać się każdemu miłośnikowi tenisa stołowego to pokrowce na rakietki. Dzięki pokrowcom podstawowy sprzęt tenisowy nie jest narażony na uszkodzenie podczas transportu. Wartym rozważenia zakupem może być również inwestycja w specjalne liczydła, ewentualnie w siatkę na stół, zwłaszcza jeśli korzystasz ze stołów publicznie dostępnych, które często pozbawione są siatki.

Komplet podstawowego sprzętu do tenisa stołowego dla amatora to wydatek rzędu kilkuset złotych, zwłaszcza gdy doliczymy do tego koszt zakupu butów i stroju sportowego. Oczywiście, jeśli masz już jakiś strój treningowy i wygodne buty sportowe, wydatki na sprzęt do gry będą znacznie mniejsze, nawet jeśli zainteresuje Cię oryginalna rakietka Butterfly. W tym drugim przypadku na sprzęt do gry nie powinieneś wydać więcej niż 100-200zł.

pixel