Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

O czym pamiętać, kupując piłkę do gry w nogę?

2019-02-27
Piłka nożna to jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportu na świecie, również w Polsce. Jest to niezwykle widowiskowy, ogólnorozwojowy sport, który może uprawiać praktycznie każdy, od małych dzieci w wieku przedszkolnym zaczynając, a na seniorach kończąc. Co warte podkreślenia, do gry w piłkę nożną nie potrzeba zaawansowanego technicznie sprzętu. Wystarczy wygodny strój, buty piłkarskie i piłka nożna Adidas lub profesjonalny sprzęt innej, znanej marki. Oczywiście potrzebni są również partnerzy do gry oraz miejsce, w którym można trenować i rozgrywać mecze piłkarskie – boisko z murawą naturalną lub sztuczną, ewentualnie hala sportowa przystosowana do gry w piłkę nożną. Jednym z podstawowych elementów piłkarskiego wyposażenia jest wspomniana na wstępie piłka nożna Nike, Adidas lub inna. Jeśli chcesz zacząć grać w nogę, warto zacząć od zakupu właśnie tego przedmiotu. Czym kierować się przy zakupie piłki nożnej i jaki model piłki warto wybrać?

Wybierz piłkę w odpowiednim rozmiarze

Kupując nową piłkę do gry, upewnij się czy jej rozmiar jest dostosowany do Twoich aktualnych potrzeb. Na rynku znajdziesz piłki w kilku różnych rozmiarach. Najpopularniejsze rozmiary piłek nożnych to R5, R4 i R3. Piłki seniorskie, którymi gra się na boiskach naturalnych, mieszanych i sztucznych, to piłki w rozmiarze 5. Piłki nożne w rozmiarze 4 to sprzęt dedykowany juniorom, a piłki w rozmiarze 3 to piłki dziecięce. W sprzedaży znaleźć można również kolekcjonerskie wersje piłek w rozmiarze 1 (najmniejsze i najlżejsze wersje piłek do nogi, jakie znajdziesz na oficjalnym rynku piłkarskim). Piłka nożna Adidas Finale Madrid Top Training DN8676 r4

Piłka a boisko piłkarskie

Kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, kupując nową piłkę do gry w nogę, jest jej przystosowanie do gry na określonym rodzaju murawy piłkarskiej. Zasadniczo możemy grać na trzech podstawowych typach boisk piłkarskich: na boiskach z murawą naturalną, sztuczną i w hali (na parkiecie). Piłki na naturalną murawę, w zależności od wieku graczy, występują we wszystkich popularnych rozmiarach. Co ważne w przypadku tego typu sprzętu, piłki muszą charakteryzować się średnią sprężystością, muszą być zabezpieczone przed nasiąkaniem wodą i być na tyle trwałe, by po kilku mocniejszych strzałach nie zaczęły tracić powietrza. Podobną charakterystyką powinny wykazywać się piłki na sztuczną murawę. Z uwagi na zupełnie inny rodzaj nawierzchni, piłki do gry w hali mają zmodyfikowaną konstrukcję. Dzięki temu profesjonalna piłka futsal nie odbija się zbyt mocno po uderzeniu o twardą powierzchnię parkietu (charakteryzuje się niższym kozłem), co zwiększa komfort gry na mniejszej przestrzeni. Tego typu piłki są również nieco lżejsze od piłek outdoorowych i nie muszą być zabezpieczane specjalnymi powłokami chroniącymi je przed wilgocią. Piłka Nike Strike Team IMS SC3535-100 rozmiar 4 Najtańsze modele markowych piłek do nogi można kupić za kilkadziesiąt, maksymalnie kilkaset złotych. Co więcej, nawet w pełni profesjonalna piłka meczowa, na przykład piłka Champions League – replika piłki wykorzystywanej podczas oficjalnych meczów w Lidze Mistrzów, nie jest sprzętem wybitnie drogim i na jej zakup może pozwolić sobie praktycznie każdy miłośnik gry w nogę. Jeśli zatem zależy Ci na wprowadzeniu odrobiny profesjonalizmu do gier rekreacyjnych lub amatorskich treningów piłkarskich, zakup markowej piłki będzie strzałem w dziesiątkę.
pixel